نحوه تاسیس شرکت در کشور ایران به صورت گام به گام

نحوه تاسیس شرکت در کشور ایران به صورت گام به گام

نحوه تاسیس شرکت در کشور ایران به صورت گام به گام

Blog Article

راهنمای راه‌اندازی شرکت در کشور ایران مرحله به مرحله
معرفی
تاسیس یک شرکت در ایران یکی از اصلی‌ترین اقدامات برای شروع تجارت است. در این راهنما، به شما توضیح می‌دهیم که چگونه می‌توانید شرکت خود را راه‌اندازی کنید.
گونه‌های شرکت‌های تجاری در کشور ایراندر ایران، گونه‌های متنوع شرکت‌های کسب و کار وجود دارد که هر کدام ویژگی‌ها و شرایط ویژه خود را دارند. در این مطلب، به تشریح مهمترین اقسام شرکت‌های تجاری در ایران می‌پردازیم.

شرکت سهامی عام
یکی از انواع شرکت‌های بازرگانی در ایران، شرکت سهامی عام است. در این نوع شرکت، سرمایه به سهام تجزیه می‌شود و اعضا می‌توانند سهم را خریداری کنند و در سود و ضرر بیزینس شریک شوند.

شرکت سهامی خاص
مدل دیگری از شرکت‌های بازرگانی، شرکت سهامی خاص است. در این گونه شرکت، بودجه به قسمت‌های بخش‌بندی می‌شود، اما تعداد شرکا محدود است و سهم قابل جابجایی در بازار بورس نمی‌باشند.

شرکت مسئولیت محدود
شرکت محدود، مدل دیگری از شرکت‌های تجاری در ایران است. در این نوع شرکت، تعهد اعضا به میزان اعتبار وارد شده در کسب و کار محدود می‌شود و شرکا در صورت بدهی شرکت، صرفاً به میزان بودجه وارد شده پاسخگو خواهند بود.

شرکت تضامنی و همبسته
شرکت همبسته یکی از شرکت‌های کسب و کار است که در این نوع، تعهد شرکا به اندازه همه قروض شرکت می‌باشد. در این گونه بیزینس، هر یک از شرکا مسئولیت بی‌پایانی نسبت به قروض کسب و کار دارند.

شرکت نسبی
شرکت نسبی گونه دیگری از شرکت‌های بازرگانی است که در این نوع، تعهد اعضا به مقدار سهم الشرکا هر یک از آنها در بیزینس در نسبت به کل بدهی‌ها شرکت محدود می‌شود.

شرکت تعاونی
شرکت تعاون یکی از گونه‌های شرکت‌های بازرگانی است که با هدف تامین نیازهای سهامداران و ارتقاء وضعیت اقتصادی اعضا راه‌اندازی می‌شود. در این گونه شرکت، سود و زیان به اندازه سهم الشرکه سهامداران تقسیم می‌شود.

خاتمه
در این مقاله، به اقسام گوناگون شرکت‌های تجاری در ایران پرداختیم. هر کدام از این شرکت‌ها ویژگی‌ها و شرایط ویژه خود را دارند که با در نظر گرفتن نیازمندی‌ها و مقاصد می‌توان شرکت مناسب خود را انتخاب کنید.


گام اول: تعیین نام شرکت
گام ابتدایی در روند ثبت شرکت، انتخاب یک نام برای کسب و کار است. عنوان شرکت باید منحصر به فرد باشد و با عناوین دیگر متمایز باشد.

دومین گام: تنظیم اساسنامه
در این مرحله، باید قوانین و مقررات کسب و کار خود را تدوین کنید. این سند شامل جزئیات شرکا، نوع کسب و کار، بودجه اولیه و موارد دیگر است.

مرحله سوم: ثبت در سیستم دولتی
پس از تدوین اساسنامه، باید اطلاعات شرکت را در سیستم رسمی ثبت شرکت‌ها به ثبت برسانید. جهت این اقدام، باید به پورتال رسمی سازمان ثبت مراجعه کنید.

چهارمین گام: اخذ مجوزهای ضروری
با توجه به نوع کسب و کار بیزینس، ممکن است نیاز به دریافت مجوزهای مختلف از ادارات مختلف داشته باشید. مجوزها شامل مجوز بهداشت، گواهی محیط زیست و مجوزهای فنی می‌شود.

پنجمین گام: باز کردن حساب بانکی
مرحله پایانی، افتتاح یک حساب بانکی به نام کسب و کار است. این حساب برای تراکنش‌های مالی و کنترل مالی شرکت ضروری.

نتیجه‌گیری
تاسیس شرکت در ایران با توجه به گام‌های ذکر شده ممکن است. آرزو می‌کنیم این مطلب برای شما خوانندگان سودمند باشد و بتوانید کسب و کار خود را به آسانی تاسیس کنید.

منبع : شرایط ثبت شرکت

Report this page